Azért indulok a választáson, mert tenni akaró baloldali vagyok.
Erre vágja rá az átszellemült ATV-néző, hogy ez önmagában még nem indok, hiszen van MSZP, E14, DK, összefogás meg anyámtyúkja. Úgyhogy ki kell fejtenem az előbbi választ: aktívan szeretnék részt venni a magyarországi autentikus baloldal létrehozásában.
Tudniillik éppen ebben az összefogósdis reakcióban rejlik a probléma: ezek köszönőviszonyban sincsenek a baloldalisággal, több szempontból sem. Amíg az összefogósdisok szolgai módon bálványozzák a hitelminősítőket, rendületlenül kritizálják a bankadót, a jobboldali-konzervatívok nyakába varrják a Jobbikot, támogatják a katonai beavatkozásokat, asszisztálva a nagyhatalmak birodalmi játékaihoz, a nagytőkét részesítik előnyben a kis- és középvállakozásokkal szemben, addig miről beszélünk?
Mi úgy vagyunk baloldaliak, mint Jean-Luc Melanchon, aki századmagával tört be a Moody's párizsi irodájába 2011-ben; mint a német szocdem tartományi miniszterek, akik Orbánnál is élesebben nyírbálják a bankok jogait; mint Alexisz Ciprasz, aki szerint egyértelmű, hogy a szélsőjobb térnyerése a liberális "szabad piacnak" köszönhető; mint a holland baloldali pártok, akik tömegeket visznek utcára a háborúk ellen; vagy mint Ed Miliband, aki a brit Munkáspártot a kisvállakozók pártjaként definiálja.
A mi "baloldalijaink" kormányzásaik során több száz kilométernyi vasutat zártak be, kis híján bevezették a tandíjat, elhatárolódnak a marihuána legalizálásától, miniszterelnökük a szaúdi focista delegációt kollektíve leterroristázta és olyan fundamentalista vallási csoportokkal kokettálnak, mint a Hit Gyülekezete. Ezeken kívül olyan "baloldali" intézkedések fűződnek a Gyurcsány-Bajnai-kormányokhoz, mint a nyugdíjkorhatár emelése, a megszűnt lakástámogatások, a befagyasztott családi pótlék, a gáz- és távhőár-kompenzáció beszüntetése, csökkenő önkormányzati támogatások, felsőoktatásból kivont pénztömegek... Orbánék csak ott folytatják, ahol az előző kormány abbahagyta.
Ebben a "baloldali" összefogásban nincsen semmi baloldali. (A PM valami ilyesmit tartalmaz ugyan nyomokban, de tudjuk, hogy ők milyen alárendelt szerepet töltenek be ebben a formációban.)
Kizárólag a 4K!-ban látom a magyar politikai palettán az esélyt a baloldal értékeinek rekonstrukciójára. A 4K!-ban, ebben az önkéntes állampolgári kezdeményezésben tudom elképzelni a jövő magyarországi baloldalát, és ennek hitelessége nagyban függ attól, hogy most, 2014-ben nem adja nevét a jobboldali-konzervatív kormánnyal szemben induló jobboldali-liberális összefogáshoz.
A mi baloldaliságunk
Az 1-es választókörzet, ahol indulok, tele van olyan szimbólumokkal, amiken keresztül mesélhetünk az általunk képviselt értékekről. Itt található a Parlament, amihez a 4K! több fontos ígérete fűződik: a részvételi demokrácia létrehozása a parlamenti képviselet mellett, vagy a politikusok kiváltságainak eltörlése, mint pl. a bemondásra adott költségtérítések és a politikusnyugdíjak megszüntetése, vagy a képviselők visszahívhatósága. A Tőzsdepalota és a Reagan-szobor a vadkapitalizmus szimbólumai: a multinacionális vállalatok kedvezményei ellen hol máshol akciózzunk – és hol máshol álljunk ki a kis- és középvállalatok munkáltatói járulékainak csökkentése mellett?
Ebben a körzetben van a Belügyminisztérium, ahol fölemelhetjük hangunkat a bicskei menekülttábor lakóit érő intézményes és fizikai erőszak és a hajléktalanok állami üldözése ellen. A József Nádor tér a Nemzetgazdasági Minisztériummal kiváló terület a nagybirtokok egy kézben történő koncentrációja elleni tiltakozásra, egyben arra, hogy bemutassuk elképzeléseinket a jövőbeli, munkahelyteremtési céllal létrehozandó termelőszövetkezetekkel kapcsolatban. A Szalay utcai Emberi Erőforrás Minisztérium pedig olyan ügyeink prezentálására ad helyszínt, mint az oktatási intézmények önállóságának növelése, az ingyenes felsőoktatás és a nyelvoktatás melletti kiemelt kiállás, illetve a betegek és az egészségügyi dolgozók érdekeinek fokozott védelme.
A Szabadság téren találjuk a Jobbik szentélyét, a Hazatérés Templomát Wass Albert, Szabó Dezső és Horthy szobraival, hamarosan pedig a német felszabadítók megszállók emlékműve is ezt a teret díszíti: elképzelhető ennél ideálisabb helyszín egy antifasiszta rendezvénynek? A szintén ezen a téren lévő amerikai nagykövetség pedig tengernyi témát kínál az NSA budapesti lehallgatóközpontja vagy a Nobel-béke díjas Obama jemeni gyerekeket gyilkoló drónjai elleni tiltakozástól kezdve a mindmáig börtönben sínylődő Chelsea Manninggel való szolidaritás kifejezéséig.
Igen, tudom, nem minden előbb említett pont szerepel a 4K! programjában. Azonban lássuk be: nem várhatjuk el a 4K-tól, hogy nekifutásból kiálljon mindemellett, és egyből rázúdítsa a hallgatóságra a nemzetközi baloldal összes nyavalyáját. Ezt a magyarországi közélettől egyelőre teljesen idegen világnézetet adagolni kell: mi pedig tenni fogunk érte, most és a jövőben is, hogy mindezekre sor kerüljön. Ha idén talán még nem is, de 2018-ban mindez ahhoz vezethet, hogy a Negyedik Köztársaság Párt parlamenti párttá válik és ezzel évtizedek óta először baloldali párt is lesz az Országgyűlésben.
A közvélemény-kutatók egyetértenek abban, hogy 2014-ben nem fog a jobboldali-liberális összefogás nyerni. Ahogy 2010-ben 20%-on állt az Magyar „Szocialista" Párt, úgy áll most 20%-on az Összefogás – ami gyakorlatilag továbbra is az MSZP, magába szívva Kunczétől Fodoron és Bokroson át Bajnaiig a jobboldali-liberális politikai elit felét.
Legyen bármennyire is botrányos az Orbán-kormány, a 2010 előtti neoliberális ámokfutásért felelősöket a választópolgárok zöme nem akarja újra kormányon látni, pláne úgy nem, hogy változatlanul ugyanazokat a szlogeneket szajkózzák, mint korábban. De ugyanezen választók hogyan viszonyulnának egy tényleges baloldalhoz? Hamarosan kiderül...
Úgyhogy kufijjákat elő, mindenki számoljon a jövőben egyre több vörös színnel. Nem, nem pirossal, hanem vörössel.